Yayınlar
Konu This new issue of the European Journal of Turkish Studies, edited by Dilek Sarmis and Béatrice Hendrich, aims to question the place of media in the process of producing and disseminating artistic expressions, ideas and messages related to the Sufi realm of modern Turkey. The four articles in this issue, covering a historical span between the end of the Ottoman Empire to the present day, do not discuss the conformity to the internal logic of contents presented as a Sufi approach. Rather, to differing extents, they debate forms of mediation, mediatisation and medialisation as we encounter them in great variety in religious culture, teaching and practice generally; and particularly in the field of Islamic mysticism. The articles debate the role of those processes and the corollary of its encoding of Sufi “messages” that preexist only insofar as they are defined in terms of heritage (literary, cultural, religious, ritual and mystical) and classical transmission.
Yazar Dilek Sarmış and Béatrice Hendrich (eds.)
Yıl 2017
ISBN/ISSN
Yayıncı European Journal of Turkish Studies 25
Özet


Founded in 2004, the European Journal of Turkish Studies is a peer-reviewed, open access, and interdisciplinary academic journal indexed by ERIH+ and DOAJ compliant. More about us: http://journals.openedition.org/ejts/3230

Submissions and inquiries should be sent to Claire Visier secretariat.ejts@gmail.com

Konu Mustafa Kemal Atatürk
Yazar
Yıl 2017
ISBN/ISSN 978-605-4642-71-7
Yayıncı Suna ve İnan Kıraç Vakfı Yayınları
Özet

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1906 yılından ölümüne kadar olan süreci kapsayan Fotoğraflarla Atatürk kitabı, büyük liderin askeri ve siyasi kariyerine odaklanırken bir yandan da, Mareşal Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Cevat Abbas, Kılıç Ali gibi silah ve dava arkadaşları ile Halide Edip, Claude Farrere gibi dönemin öncü düşün insanlarını, çeşitli Anadolu kentlerinden insan görünümlerini ve resmi ziyarette bulunan yabancı devlet adamlarını da gözler önüne seriyor.

Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyetin kuruluşu ve ilk yıllarına dair çeşitli olaylara tanıklık eden ve Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak 3 dilde yayınlanan kitap, Selahattin Giz, Jean Weinberg, Ali Enis Oza gibi dönemin ünlü fotoğrafçılarının karelerinden oluşuyor.

Konu Bir Kağıt Mimarının Hayali Dünyası: Nazimî Yaver Yenal sergisi, 20. yüzyıl Türk mimarlığının özgün isimlerinden Yenal’ın (1904-1987), Sanayi-i Nefise Mektebi’ndeki öğrencilik yıllarından başlayarak 1950’li yıllara uzanan süreçteki üretimlerine odaklanıyor.
Yazar
Yıl 2017
ISBN/ISSN 978-605-4642-72-4
Yayıncı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü
Özet