etkinlikler

Archives Portal Europe – a New Approach to the European Archival Heritage

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (Koç University's Research Center for Anatolian Civilizations - ANAMED)

Tarih : 01-03-2022 18:00 - 01-03-2022 20:00

Archives Portal Europe – a New Approach to the European Archival Heritage

Kerstin Arnold, Marta Musso and Mustafa Ergül

ANAMED Kütüphane Konuşmaları, Archives Portal Europe'dan (APE) Marta Musso ve Kerstin Arnold ile devam ediyor. APE, dünyanın en büyük çevrimiçi arşiv platformudur. 34 ülkede 1100'den fazla kurumun arşiv materyalini ve 25'ten fazla dilde bir araya getiren dijital bir hizmettir – tüm materyaller basit bir arama motoru aracılığıyla aranabilir. Bu konuşmada konuklarımız, bu portalı, bağlı olduğu ağları, merkezi platforma nasıl katkıda bulunabileceği ve araştırmayı kolaylaştıran işlevleri sunacaklar. Konuşmanın moderatörlüğünü Mustafa Ergül üstelenecek. Konuşmanın dili İngilizcedir ve çevrimiçi gerçekleşecektir. 

Tarih: 1 Mart 2022
Saat: 18:00-20.00

Kayıt link: https://bit.ly/3LQ2kFQ

***

ANAMED Library Talks continues with Marta Musso and Kerstin Arnold from Archives Portal Europe (APE). APE is the largest online archival repository in the world, a digital service that aggregates the archival material of more than 1100 institutions across 34 countries, and in more than 25 languages – all searchable through a simple search engine. In this talk will our guests will present the portal and its network, showing how to contribute to the central repository, and the functionalities that facilitate research in such a vast virtual space. The moderator of the talk will be Mustafa Ergül. The talk will be held in English and will take place online. For registering to the talk please click on the bio.

Date: March 1, 2022
Time: 6-8PM

Registration link: https://bit.ly/3LQ2kFQ