etkinlikler

Hariç ez-akl-ı beşer İstanbul: Enderunlu Fazıl'ın İstanbul’u Selim S. Kuru

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (Suna and Inan Kıraç Foundation Istanbul Research Institute - IAE)

Tarih : 19-12-2019 18:30 - 19-12-2019 20:00

Enderunlu Fazıl (1757?-1810), önemli manzum eserleri Hubanname (Güzel Genç Erkekler Kitabı) ve Zenanname'nin (Kadınlar Kitabı) ilkinde iki erkek arasında deneyimlenebilecek ‘hakiki’ aşkı ön plana çıkarırken, ikincisinde cinsellik ve kadınlarla olan ilişkilerin olumsuz etkilerini dile getirmiştir. Belli bir coğrafi anlayışın temel edildiği bu manzum eserlerde İstanbul, on sekizinci yüzyıl sonu dünyasının, Hindistan’dan Yeni Dünya’ya uzanan bir coğrafyanın merkezine yerleştirilir. İnsanın aklının alamayacağı bir çokluk beldesi olarak tanımlanan İstanbul alt başlığı, şehirdeki etnik ve dinsel grupların sıralanmasıyla iki metnin en ayrıntılı kısmını oluşturur. Bu konuşmada bu kısımlar incelenecek ve Hubanname ve Zenanname konusunda genel bazı gözlemlerde bulunulacaktır.

Selim S. Kuru 
University of Washington’da öğretim üyesi olan Selim S. Kuru, Osmanlı ve Türkiye araştırmaları alanında çalışmaktadır. Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler sergisinin danışmanlarından biri olan Kuru, serginin Osmanlı Yazınında Aşk ve Cinsellik bölümündeki metinlerin yazarıdır.

Etkinlik Arka Oda'da gerçekleşecektir. Ücretsizdir, yerler sınırlıdır, rezervasyon alınmamaktadır.

Görsel künyesi: Hûbanname ve Zenanname. İstanbul Üniversitesi Yazma Eserler 5502.