etkinlikler

Konser: Bir İstanbul Karnavalı, Απόκριες στα Ταταύλα/Baklahorani

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü (Suna and Inan Kıraç Foundation Istanbul Research Institute - IAE)

Tarih : 01-03-2019 20:00 - 01-03-2019 22:00

İstanbullu Ortodoks Rumlar, “Büyük Oruç”tan üç hafta önce eğlenceye başlayıp en büyük kutlamanın yapıldığı son Pazartesi’ye (Kathara Deutera) kadar, kılıktan kılığa girip, maskeler takıp, konu-komşu eğlendikleri bir karnaval düzenlerdi. 19. yüzyılda yoğun biçimde kutlanan, Türklerin deyişiyle “Apukurya”, Galata ve Pera’dan Aziz Demetrios Kilisesi’ne bir resmigeçit ile başlayıp, Tatavla’da bir panayırla sona ererdi. Ortodokslar et orucuna girip bakliyata yöneldiği için “Baklahorani” diye de anılan bu karnavaldan sonra Rumlar evlerine kapanır, perhiz ve ibadetle vakit geçirerek Paskalya Yortusu'​nun gelmesini beklerdi.

1941’e kadar devam eden ve şehrin sakini tüm gruplardan katılımla düzenlenen Tatavla Karnavalı, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yeni açılan birimi “İstanbul ve Müzik” Araştırma Programı (İMAP) çerçevesinde İstanbul’un eğlence ve müzik kültürünün önemli bir tarihi parçası olarak bir konserle yeniden kutlanıyor. Midilliden Solon Lekkas’ın amane ve dansları, Atina’dan Kyriakos Gkouventas’ın kemanı ve curası, Selanik’ten Vasileios Kasouras’ın lavtası, Evangelos Paschalidis’in santuru ve İstanbul’dan Stelyo Berber’in sesiyle Bahara erken bir giriş olan Tatavla’nın karnavalını hatırlayacağız.

“Bir İstanbul Karnavalı, Απόκριες στα Ταταύλα/Baklahorani” başlıklı konser Pera Müzesi, Pera Café’de gerçekleştirilecektir. Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon alınmamaktadır.

------

Concert An Istanbul Carnival, Απόκριες στα Ταταύλα/Baklahorani 01 March 2019 / 20:00

In times past, for the local Greek-Orthodox communities in Istanbul, the three weeks preceding Great Lent was a time of carnival as they donned masks and costumes and celebrated with their neighbors until the great festivity of Clean Monday (Kathara Deutera). This carnival, called “Apukurya” by Turks, would start with a parade that proceeded from Galata and Pera to the Church of Saint Demetrius, and conclude with a street party in Tatavla. Following the carnival, which was also called “Baklahorani”, literally meaning “to eat beans” due to the Orthodox tradition of abstention from the consumption of meat, the local Greek community would seclude themselves in their homes for fasting and praying until Easter.

The Tatavla Carnival welcomed all residents of the city, and the tradition of festivities persisted until 1941. Today, this important heritage of Istanbul’s culture of festivity and music is revived once again with a concert as part of the newly established “Istanbul and Music” Studies Program (IMSP) section of the Istanbul Research Institute. The amanés and dances of Solon Lekkas from Lesbos, the violin and cura of Kyriakos Gkouventas from Athens, the lute of Vasileios Kasouras from Thessaloniki, the santur of Evangelos Paschalidis, and the vocals of Stelyo Berber from Istanbul are coming together to evoke memories of Tatavla, the carnival that marked an early beginning to spring.

The concert titled “An Istanbul Carnival, Απόκριες στα Ταταύλα/Baklahorani” will take place at Pera Museum’s Pera Café. Free of charge; drop in. Places are limited, no reservations.